Головна » Корисна інформація » Вірменський собор

Вірменський собор

Якщо під час перебування у Львові, Вам пощастить орендувати квартиру подобово на вулиці Вірменська, то неодмінно скористайтеся можливістю оглянути Вірменський собор - пам'ятка архітектури національного значення.
Первісна, східна частина Вірменського собору побудована в 1363 на кошти багатих купців - Якова з Кафи і Паноса з Гайсараца. Ім'я будівельника літописці пишуть по-різному: то на італійський лад Дорі або Дорхі, то на німецький Дорінг. Але ясно одне: їм був майстер, який добре знав особливості і вірменського, і давньоруського культового будівництва.
Зведена в хрестовокупольний конструктивній системі, чотірехстолповое трехнефное спорудження за своїми контурами і пропорціями найбільш близька до старовинного храму в стародавньому Одзун (Узунлар) на Кавказі. Однак рішуче зміщення внутрішніх опорних стовпів в сторону середньої апсиди, що виступає з обсягу будівлі, нагадує планувальні рішення деяких давньоруських храмів, в тому числі східній частині Успенського собору у Володимирі-Волинському.
На перехресті головного нефа і трансепта піднімається дванадцятигранний барабан, перекритий всередині куполом, а зовні завершений наметовим дахом.
Масивні стіни собору (товщина 140 сантиметрів)., Складені з грубого колотого каменю, мали зовнішнє і внутрішнє облицювання з тесаних кам'яних плит. Під нинішньою бляшаним покриттям дахів ще збереглася покрівля з таких плит розміром 47X105 сантиметрів. Унікальна конструкція купола: в основі його пустотілі ребра, викладені з випалених глиняних глечиків.
З розширенням вірменської колонії первинний об'єм храму обростав прибудовами. Першою з них була південна аркада (тисяча чотиреста тридцять-сім), яка збереглася до сих пір. Ще до 1630 аркади оточували собор з обох сторін, а з західного фасаду був низький притвор - джамадун. Тоді ж замість нього почали споруджувати простору однонефной середню частину храму. Розвиток його пізньої західній частині (з виходом на вулицю Краківська) почалася тільки в 1908 р .. І не була повністю завершена.
Протягом XVII-XVIII ст. східна і середня частини собору піддалися подальшим істотним змінам, викликаних необхідністю розширення Існуючих приміщень і їх реконструкції після частих пожеж. У 1671 р .. Була замурована північна аркада, а на її місці влаштована Захристія. Міняли також покрівлю дахів: кам'яні плити перекрили кольоровою черепицею і частково свинцевим залізом.
При перебудові собору, здійсненої 1723 на кошти тодішнього голови вірменського суду Христофора Августиновичу, до захристії прибудували ризницю і вивели назовні дві бічні апсиди; відкриту кладку стін зовні і всередині заштукатурили і повністю переобладнали інтер'єри, надавши їм бароко характеру. Нинішня зовнішня обробка апсид (накладені на стіну тонкі за малюнками арки і обрамлення вікон зі стилізованим давньовірменських орнаментом) була виконана на початку нашого століття за проектом відомого мистецтвознавця, вірменина за походженням, Я. Болоз-Антоневич.
Незважаючи на численні перебудови інтер'єру Вірменського собору, жертвою яких стали найдавніші поліхромні розписи і кам'яна різьба, ще чимало елементів свідчать самобутній характер цієї споруди.
З часів заснування собору збереглися просторова організація інтер'єру початкової частини, стрілчасті арки між стовпами, що розділяють середню і бічні апсиди, і кам'яна різьба на них. Аркатурних карниз над аркою головною апсиди має оригінальний малюнок сталактитового орнаменту, що зустрічався в стародавніх вірменських соборах в Ані, Амага і ін. При реставрації 1925 південній віконної ніші виявлені фрески XV - XVI ст. - Зображення Іоанна Богослова з Прохором, а на протилежному боці - апостола Якова, у якого на колінах стоїть маленька фігурка титаря.
На центральних опорних стовпах збереглися єдині на наших землях різьблені в камені та алебастрі зображення стилізованих жертовних хрестів - «хачкари», властиві тільки вірменській культурі. Найдавніші з них походять з XIV-XV ст. Унікальна і хрестинна, вмурована в стіну зліва від вівтаря. В інтер'єрах храму є ще чимало фрагментів, що виникли в різний час і заслуговують на увагу: багатий різьблений портал захристії 1671, епітафії на стінах тощо.
Середня частина собору після реконструкції 1908-1927 рр. зазнала багато фундаментальних змін. У малюнку нового дерев'яного стелі архітектор Ф. Мончинської використовував модернізовані вірменські та арабські мотиви, а художник Я. Г. Розен виконав стилізовані фігурні і орнаментальні розписи стін і вітражів. Заготівля західна частина собору також їхня позиція видається модерністської трактування санідского і ранньохристиянського мистецтва.
На південно дворику коли був цвинтар. Під стінами храму і під аркадою залишилося багато кам'яних надгробних плит і епітафій вірменському, латинською та польською мовами (XIV-XVIII ст.). До стіни сусіднього будинку прибудована відкрита дерев'яна каплиця з вівтарем, що зображає Голгофу, роботи львівських скульпторів епохи рококо (XVIII ст.).
Старовинні надгробні плити є і в північному дворику.
В глибині східного дворика - будинок колишнього вірменського банку (XVII в.). Тут ще в довоєнні роки перебував ломбард для найбіднішого населення.
Зі сходу двір замикається подовженим двухетажним будівлею колишнього палацу вірменських архієпископів. Палац побудував в кінці XVII ст. архієпископ Гунаніян, а відбудував і розширив після пожежі +1778 один з його послідовників - Я Августинович. Від початкового спорудження зберігся цікавий портал з кам'яним обрамленням, прикрашений поширеним в архітектурі Сходу та древньої Кілікійської держави орнаментальні мотиви у вигляді жолобків з вставленими дрібними валиками. Кам'яне обрамлення збереглося і на першому поверсі фасаду від вулиці, але тяги сандриків над ними тут повторюють характерний для тогочасної архітектури Львова мотив триглифов і метоп з розетами.
Невід'ємний компонент ансамблю Вірменського собору - вежа-дзвіниця. Її побудував в 1570 архітектор Петро Красовський, автор ряду інших споруд у Львові. Численні реставрації значно змінили первісний вигляд дзвіниці; завершення, виконане з цинкової жерсті, відбувається вже з XIX в. В оригінальній композиції верхньої частини споруди привертають увагу чотири напівкруглі башти, вбудовані в кутку. Такий прийом зустрічається в древнеармянской архітектурі на її батьківщині, зокрема на верхньому тамбурі церкви Рипсиме в Ечміадзині.
У проході під вежею добре зберігся прикрашений орієнтальним орнаментом кам'яний портал 1570, який вів колись в приміщення вірменського суду - хуцу. У богато- різьбленому картуші над ним є таблиця з вірменським написом. Тонкі по малюнку нервюри зірчастого зводу над проходом піднімає посередині різьблена в камені розетка.